Epsom tuzu nedir ?

Epsom tuzunun yararları,kullanımları ve yan etkileri nelerdir?

Günümüzde Epsom tuzu, birçok rahatsızlık için popüler bir çare olarak görülmektedir.

Epsom tuzu ; kas ağrısı ve stres gibi sağlık sorunlarını hafifletmek için tercih edilen bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Epsom tuzu amacına uygun olarak kullanıldığında hem ucuz maliyetli , kullanımı kolay ve zararsızdır.

Sizlere Epsom tuzunun yararlarından, kullanım şekillerinden ve yan etkilerinden bahsederek bu mucize tuzu tanıtmaya çalışacağım.

Epsom Tuzu Nedir?

Epsom tuzu, aslında magnezyum sülfattır. İçerisinde magnezyum, kükürt ve oksijen barındıran kimyasal bir bileşimdir.

İsmini ilk olarak kullanılmaya başlanan yer olan Epsom kasabasından almıştır. Epsom kasabası İngiltere sınırları içerisinde bulunan ufak bir yerleşim yeridir.

Adı tuz olarak geçse de Epsom tuzu, bildiğimiz ve tükettiğimiz sofra tuzundan tamamen farklıdır. Kimyasal formu yüzünden tuz olarak adlandırıldığını düşünüyorum.

Görüntüsü sofra tuzunu andırır. Genellikle banyo yaparken su da çözündürülerek kullanılır. Bu da Epsom tuzunun banyo tuzu olarak anılması sağlar.

Epsom tuzu sofra tuzuna görünüş olarak benzese de tat olarak çok farklıdır. Tuz dendiği için herkesin tadı ile ilgili bir öngörüşü olabilir fakat gerçek öyle değildir.

Epsom tuzunu acı ve tatsızdır. Yararlarından faydalanmak için bazı insanlar bu malzemeyi suda eriterek içiyor. Ancak tadı nedeniyle yemeklerde kullanılmıyor.

Epsom tuzu, yüzlerce yıldır kabızlık ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkların tedavisi amaçlı kullanılıyor.Ne yazık ki yararları hakkında kapsamlı bir araştırmaya rastlayamadım.

Epsom tuzunun kayda geçen yararlarından çoğu, pek çok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyuma bağlanır.

Epsom tuzu aktarlarda, kozmetik ürün satan eczanelerde, kozmetik ürünlerin içerisinde bulunabilir.

Epsom tuzu nasıl yarar sağlar ? Ne amaçla kullanılır ?

Epsom tuzu suda çözüldüğünde magnezyum ve sülfat iyonları açığa çıkarır.

Buradaki amaç, bu parçacıkların cildiniz tarafından emilmesidir. Magnezyum ve sülfatlar sağlayarak önemli bedensel işlevlerin gerçekleşmesi sağlamaktır.

Elbette aksi görüşlerde mevcuttur. Hatta magnezyum veya sülfatların deri yoluyla vücudunuza emildiğine dair iyi bir kanıt da yoktur.

Yine de Epsom tuzu için en yaygın kullanım şekli, banyo suyunda tuzun basitçe çözüldüğü banyolardır.

Epsom tuzu yukarıda bahsettiğim gibi banyoların dışında da kullanılır. Cildinize kozmetik olarak da uygulanabilir. Magnezyum takviyesi olarak da kullanılırken veya müshil etkisi olarak ağızdan da alınabilir.

Epsom tuzu suda çözünür ve böylece banyolara eklenebilir ve kozmetik olarak da kullanılabilir. Fakat unutulmamalıdır ki ,vücudunuzun minerallerini cilt yoluyla emebileceğine dair hiçbir resmi kanıt yoktur.

özet

Epsom Tuzunun Bildirilen Sağlık Faydaları ve Kullanımları

Bazı sağlık uzmanları da dahil olmak üzere birçok kişi, Epsom tuzunun tedavi edici olduğunu iddia ediyor ve onu çeşitli koşullar için alternatif bir tedavi olarak kullanıyor.

Epsom tuzu vücuda magnezyum sağlar, Magnezyum vücutta en bol bulunan dördüncü mineraldir, vücudumuzda en çok bulunan mineral ise kalsiyumdur.

Magnezyum, kalbinize ve sinir sisteminize fayda sağlayan 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona karışır. Ülkemizde çoğu insan yeterince magnezyum tüketmez.

Bazı insanlar için Magnezyum sülfatı bir magnezyum takviyesi olarak görse de,  magnezyumun Epsom tuzu banyoları yoluyla ağızdan alındığında daha iyi emilebileceğini iddia ediyor. Bu idda ile ilgili mevcut bir kanıt bulunmamaktadır.

19 sağlıklı bireyle yapılan bir çalışma mevcut. Araştırmacılar 19 sağlıklı bireyin kanındaki magnezyum seviyelerini ölçtüklerini ve ölçümün ardından Epsom tuz banyosunda yıkanmalarını sağladıklarını belirtiyorlar. Kanlarındaki magnezyum seviyelerini tekrar ölçtüklerini ve  3 kişi hariç kandaki magnezyum seviyelerinde artışı gördüklerini idda ediyorlar.

Fakat bu araştırma bir kontrol grubunun bulunmayışı ve gerekli istatistiksel testlerin verilerinin istenilen düzeyde olmadığı gerekçeleriyle çok ta kabul görmemiş.

Sonuç olarak, bu araştırma tartışmaya açık bir halde kalmıştır.

Bilim insanları ise, magnezyumun insanların derileri tarafından emilmediğini kabul ediyorlar.

Uyku düzeni ve Stresi azaltmaya yardımcı oluyor

Yeterli magnezyum seviyeleri stres yönetimi ve uyku için önemlidir. Beynimiz uyumamız için ve stres kontrolü için gerekli olan nörotransmiterler üretir. Magnezyum bu üretimin ana elemanıdır. Uyku ve stres magnezyum seviyesiyle ilişkilidir.

Magnezyum ayrıca vücudunuzun uykuyu destekleyen bir hormonu olan melatonin üretmesine de yardımcı olabilir .

Düşük magnezyum seviyeleri uyku kalitesini ve stresi olumsuz etkilerken, bazı insanlar, Epsom tuzu banyosu yapmanın, vücudunuzun ciltten magnezyumu emmesine izin vererek bu sorunları tersine çevirebileceğini iddia ediyor.

Epsom tuzu banyolarının sakinleştirici etkisinin sıcak su olduğunu düşünmekte olası bir bakış açısı olarak görülmektedir. Bilim insanlarının magnezyum ciltten emilmez dedikleri bu günlerde sıcak tuz banyoların neden olduğu rahatlamanın sıcak sudan olması da koca bir gerçek.

Magnezyum genellikle kabızlığı tedavi etmek için kullanılır.

Bağırsak hareketlerini teşvik eden, kolonunuza su çektiği için faydalı görünmektedir.Çoğu zaman, magnezyum, magnezyum sitrat veya magnezyum hidroksit şeklinde kabızlığın giderilmesi için ağızdan alınır.

Bu konu üzerinde yoğun bir çalışma olmamasına rağmen, Epsom tuzunun kabızlığa etkili olduğu söyleniyor.  FDA bu tuzu onaylanmış bir müshil olarak listeliyor. Eczanelerde satılan Ambalajlı ürünlerin üzerindeki talimatlara göre su ile ağız yoluyla kullanılabiliyor.

Yetişkinlere genellikle bir seferde 2–6 çay kaşığı (10–30 gram) Epsom tuzu almaları, en az (250 ml) suda çözülmeleri ve hemen tüketmeleri tavsiye ediliyor. Etkisinin 30 dakika ile 6 saat arasında görünmesi öngörülüyor.

Unutmayınız ki , Epsom tuzu tüketmenin şişkinlik ve ishal gibi hoş olmayan yan etkilere neden olduğu da yan etkiler kısmında bulunmaktadır.

Uzun süreli kullanım değil, yalnızca ara sıra müshil olarak kullanılmalıdır.

Egzersiz Performansı ve İyileşme

Bazı insanlar Epsom tuzu banyosu yapmanın kas ağrılarını azalttığını, krampları hafiflettiğini iddia ediyor. Bu iki söylem de hem egzersiz performansını hem de iyileşme süreci için önemli iki faktör.

Yeterli magnezyum seviyelerinin egzersiz için yararlı olduğu iyi bilinmektedir.Magnezyumun, vücudunuzun glikoz ve laktik asit kullanmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Üzerine basarak söylediğim gibi, sıcak bir banyoda rahatlamak ağrıyan kasları rahatlatmaya yardımcı olabilirken, insanların ciltlerinden magnezyumu emdiğine dair hiçbir kanıt yoktur. Öte yandan, ağızdan alınan mineral takviyeleri, magnezyum eksikliğini etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir.

Özellikle sporcular düşük magnezyum seviyelerine eğilimlidir, bu nedenle sağlık uzmanları genellikle yeterli seviyeleri sağlamak için sporcuların magnezyum takviyeleri almalarını önerir.

Magnezyum sporcular için açıkça önemli olsa da, zindeliği artırmak için banyo tuzu kullanımı iyi araştırılmamıştır.

Ağrı ve Şişlik

Diğer bir iddia ise, Epsom tuzunun ağrı ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olduğudur.

Birçok kişi, Epsom tuzu banyosu yapmanın fibromiyalji ve artrit semptomlarını iyileştirdiğini bildirmektedir.Yine, bu etkilerden magnezyum sorumlu kabul edilir, çünkü fibromiyalji ve artritli birçok insan da bu mineral eksiktir.

Fibromiyaljili 15 kadında yapılan bir araştırma, cilde magnezyum klorür uygulamanın semptomları azaltmak için faydalı olabileceği sonucuna varmıştır. Bu araştırma da tıbben kabul gören bir inceleme olmamıştır.

Epsom tuzundaki magnezyum sülfat ağızdan alındığında yan etkilere neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

özet

Epsom tuzu nasıl kullanılır ?

İşte Epsom tuzunu kullanmanın

Banyo


En yaygın kullanım, bir Epsom tuzu banyosu yapmaktır.
Bunu yapmak için, standart boyutlu bir küvetteki suya 2 bardak (yaklaşık 475 gram) Epsom tuzu ekleyin.

En az suyun içinde 15 dakika kalın.Unutulmamalıdır ki ,sıcak banyolar rahatlatıcı olabilirken, şu anda kendi başına bir Epsom tuzu banyosunun faydalarına dair iyi bir kanıt yoktur.

Güzellik
Epsom tuzu, cilt ve saç için bir güzellik ürünü olarak kullanılabilir. Eksfoliye edici olarak kullanmak için, bir kısmını elinize koyun, nemlendirin ve cildinize masaj yapın.Bazı insanlar gözenekleri temizlemeye yardımcı olabileceği için yüz yıkamaya yararlı bir katkı olduğunu iddia ediyor.


Sadece 1/2 çay kaşığı (2,5 gram) işe yarayacaktır. Sadece kendi temizleme kreminizle birleştirin ve cilde masaj yapın.
Saç kremine de eklenebilir ve saçınıza hacim kazandırmaya yardımcı olabilir. Bu etki için eşit parça saç kremi ve Epsom tuzunu birleştirin. Karışımı saçınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin, ardından durulayın.


Bu kullanım önerileri tamamen tavsiyedir ve herhangi bir çalışma tarafından desteklenmemektedir.


Müshil
Epsom tuzu, magnezyum takviyesi veya müshil olarak ağızdan alınabilir.


Çoğu marka, yetişkinler için maksimum olarak günde 2–6 çay kaşığı (10–30 gram) suda eritilerek alınmasını önermektedir.
Çocuklar için genellikle yaklaşık 1-2 çay kaşığı (5-10 gram) yeterlidir.

Daha kişiselleştirilmiş bir doza ihtiyacınız varsa veya dozu pakette belirtilenden daha fazla artırmak istiyorsanız doktorunuza danışın.


Bir doktorun izni olmadıkça, paket üzerinde belirtilen üst alım limitinden fazlasını asla almayın. İhtiyacınız olandan fazlasını almak magnezyum sülfat zehirlenmesine yol açabilir.


Epsom tuzunu ağızdan almaya başlamak istiyorsanız, yavaş başlayın. Bir seferde 1-2 çay kaşığı (5-10 gram) tüketmeyi deneyin ve gerektiğinde dozu kademeli olarak artırın.


Herkesin magnezyum ihtiyaçlarının farklı olduğunu unutmayın. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğine ve tam olarak ne için kullandığınıza bağlı olarak önerilen doza göre daha fazla veya daha azına ihtiyacınız olabilir.


Ek olarak, Epsom tuzu tüketirken, ilave koku veya renk içermeyen saf, ek dereceli Epsom tuzu kullandığınızdan emin olun.