Herkese merhabalar. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır diye bir atasözümüz vardır. Peki gerçekten de bir kahvenin vücudumuzda 40 yıl hatırı var mı? Bugün sizlerle günümüzde popülerliğini arttırmış olan filtre kahve hakkında bir paylaşımda bulunacağım…

Filtre edilmemiş kahve, kolesterolü artıran maddeler içeriyor. Kahve, filtre kullanılarak bunlardan arındırılabilir.

Yapılan çalışmalar, kahve yapma yöntemleriyle kalp krizi ve uzun ömür arasında bir bağ olduğunu gösteren güçlü ve ikna edici bulgular
içeriyor.

Kaynatılarak yapılan Yunan ya da Türk kahvesi veya “French press” yöntemiyle yapılan kahve, yüksek miktarda cafestol ve kahveol içeriyor. Bunlar kahvede ve tortusundaki (telvesinde) yağ damlacıklarında bulunan kimyasallardır.

Çalışmalar, bu maddelerin trigliserid ve LDL kolesterol seviyesini artırabildiğini gösteriyor. Bu yüzden filtre kahve içmeniz daha faydalı. Kağıt filtre, bu kimyasalları tutmaktadır.

Filtre edilmemiş ya da kaynatılmış kahve 60 yaş üzerindeki erkeklerde ölüm riskini artırıyor. Ancak kağıt filtre kullanılarak yapılmış filtre kahve içmek, hiç kahve içmemeye oranla daha sağlıklı.

Araştırmalar, filtre edilmiş kahvenin hiç kahve içmeyenlere kıyasla herhangi bir nedenden ölüm riskini yüzde 15 oranında azalttığı belirtiliyor.

Aynı şekilde filtre kahve, erkeklerde kalp-damar hastalıklardan ölüm riskini yüzde 12, kadınlarda da kalp hastalıklardan ölme riskini yüzde 20 oranında düşürüyor. En düşük ölüm oranı günde 1-3 fincan filtre kahve içenler arasındadır.

O zaman hadi şimdi sizlerde benimle beraber kendinize güzel bir filtre kahve hazırlayın ve afiyetle içelim.