Ayak detoksu nedir ?

Ayak detoksu nasıl yapılır?

Ayak detoksu nedir ? Ayak detoksu ne işe yarar?

Ayak detoksları, vücudu zararlı toksinlerden arındırmanın bir yolu olarak her geçen gün daha da popüler hale geliyor.

Toksinler, havadaki kirliliklerden evinizdeki kimyasallara ve güzellik ürünlerinize kadar herşey de mevcut.

Ayak detoksuna artan ilgi nedeniyle, iyonik ayak detoksları artık bazı sağlık ve sağlıklı yaşam merkezlerinde, alternatif sağlık ofislerinde yapılmaktadır. Hatta evde kullanım için tasarlanan ekipmanlarda bulunmaktadır.

Ayak detoksunun ne olduğunu merak ediyorsanız, merakınızı giderecek bir yazı sunuyorum sizlere. Ayak detoksu ile ilgili işte bilmeniz gerekenler.

İyonik ayak detoksunun etkisi ne olmalı?

İyonik ayak detoksunun, zararlı toksinleri ayaklarınız yoluyla vücudunuzdan çekerek , dışarı attığı söylenir. Örneğin, popüler ayak detoks banyosu iyon detoktusunu ele alalım. Vücudu temizlemenin güvenli ve rahatlatıcı bir yolu olarak tanıtılan iyonlaştırma makinesi, ayak banyosu suyunu iyonize etmeye çalışır.

Bu işlemin sudaki hidrojene pozitif yük verdiği söylenir. Pozitif yükün vücudunuzdaki negatif yüklü toksinleri çektiği söylenir. Ayak banyosu suyundaki iyonlar, bir mıknatısın çalışma şekline benzer şekilde, vücudunuzdaki herhangi bir ağır metal ve toksinlere bağlanmalarını sağlayan bir yük taşırlar. Bu, toksinlerin ayaklarınızın altından çekilmesini sağlar.


Hastalık hissedilir de sağlık hissedilmez.

(Alvan T. Fuller) 

Suyun aslında renk değiştirmesine neden olan nedir?

Bazı ayak detoksu savunucuları, ayak banyosundaki suyun renk değiştirmesi, detoksun işe yaradığı anlamına geldiğini iddia ediyor. Bu doğru değil. Detoksun işe yarayıp yaramadığının suyun rengiyle hiçbir ilgisi yoktur. Suyun rengi, sudaki maddelerden kaynaklandığı gibi birçok sıradan nedenden dolayı da değişebilir. Bu genellikle musluk suyu kullanılırken olur ve bölgeden bölgeye de değişiklik gösterir.

Suyun değişen rengi ayak banyosundan bile kaynaklanıyor olabilir. Ayak banyosu üreticileri iyonlaştırıcı yükün onu kullanan kişinin vücudundaki metalleri ve toksinleri temizleyeceğini söylese de, yükün aslında ayak banyosunda bulunan metallerin üzerinden nasıl atladığını açıklamıyorlar.

Üründeki elektrik, kullanım sırasında ayak banyosundan gelen metalin bir kısmının aşınmasına neden olabilir. Bu, sudaki renk değişikliğinin bir kısmını açıklayabilir. Çoğu ayak detoksu aynı zamanda suda etkileşime girebilen ve suyun rengini değiştirmesine neden olabilecek özel tuzlar kullanır.

Ayak detoksu hakkında araştırmalar ne diyor ?

Ayak detoksları ile ilgili araştırmalar sınırlı olsa da, uygulamanın etkili olmadığını gösteren bazı kanıtlar vardır.

2012 yılında yapılan bir araştırmada araştırmacılar, IonCleanse ayak banyosunu derinlemesine incelediler ve ayak detoksunun vücuttaki toksin seviyelerini düşürmek için hiçbir şey yapmadığını keşfettiler. Ayrıca ayak banyosunun vücudu, böbrekler veya karaciğer gibi toksinleri kendi başına uzaklaştırması için uyarmadığı sonucuna vardılar.

Bu uygulamayı destekleyen çoğu kanıtın anekdot olduğunu belirtmek gerekir.

Ayak detoksuna ihtiyacınız var mı? kimler ayak detoksu yaptırmalı ?

Bunun yerine, ayakları tazelemek ve temizlemek için ayak detoks ürünü içeren veya içermeyen Epsom tuzlarını ayak banyosunda kullanın.

Ayakları yıkamak, zor bir günün ardından rahatlamanın veya ayaklarda kan dolaşımı canlandırmanın harika bir yolu olabilir.

Ayaklarında açık yaralar veya enfeksiyon olanlar dışında çoğu kimse, ılık bir ayak ıslatmasının sağlayabileceği rahatlamadan yararlanabilir. Bununla birlikte, pahalı bir ayak detoksu ürünü satın almaya gerek yoktur.

Dip not :

Ayak detoksunun kullanımını destekleyecek herhangi bir araştırma yoktur, ancak sürecin zararlı veya güvenli olmadığından şüphelenmek için herhangi bir nedende  yoktur. Ayak detoksunun sağladığı söylenen faydalarla ilgileniyorsanız, önce ayak banyosu seçeneklerinizi araştırmak isteyebilirsiniz. Ayaklarınızı uçucu yağlar veya Epsom tuzları ile ılık bir suda yıkamak, sizi tazelemek ve canlandırmak için harika bir yol olabilir.