Worcestershire Sos

Worcestershire sosu Nasıl Yapılır ?

Hindistan asıllı bu sos İngilizler tarafından revize edilmiştir. Lezzeti barbekü sosa benzeyen bu sosu tüm dünya Lea & Perrins markasıyla tanımıştır. Evde yapımı gerek bekleme süresi gerekse malzeme temini açısından oldukça zordur.

İçerisinde hamsi balığı da içeren bu ilginç sos ilk olarak kimyagerler tarafından eczanelerde üretilmeye başlanmıştır. 1897 yılında fabrikalarda üretilmeye başlanan bu ürün şişelenerek tüm dünya mutfaklarına ulaşmıştır.

Worcestershire sosu İngilizler tarafından öncelikle et yemeklerinde barbekü sos gibi kullanılmaktadır. Ayrıca Sezar Salata , istridye gibi değişik ürünlerinlere katılarak aromasından yararlanılmaktadır.

Bu kısa bilgiden sonra bu değişik sosun tarifine geçelim.

 

Yapılışı

0/0 adımlar
 1. Soğanı ve sarımsağı ince ince doğrayın.
 2. Kırmızı biber, hardal yaprağını, zencefili, tarçın çubuğunu, karanfili, kara biberi ve kardamon tohumunu ince bir tülbentin içine sarın ve ağzını bağlayın.
 3. Ardından sirkeyi, soya sosunu, pekmezi ve demirhindiyi  bir tencereye boşaltın
 4. Tülbentten hazırladığınız baharat bohçasını da içine atarak 45 dakika kısık ateşte pişirin.
 5.  Sosunuz pişerken tuzu, köriyi, ançuezi ve suyu ilave edin
 6. . Sos piştikten sonra karışımı 2 hafta boyunca buz dolabında bekletin.
 7.  Sonrasında baharat bohçasını çıkarın ve sosunuzu şişeye aktarın. 

Afiyet olsun 🙂

 • 8929787{-}Barbekü sosu olarak da kullanılan Worcestershire sosu| 5498982{-}Sezar salatası ve deniz ürünlerine de sıklıkla eşlik etmektedir.|
 • 15
 • 60
 • Hint Mutfağı
 • Soğanı ve sarımsağı ince ince doğrayın. Kırmızı biber, hardal yaprağını, zencefili, tarçın çubuğunu, karanfili, kara biberi ve kardamon tohumunu ince bir tülbentin içine sarın ve ağzını bağlayın. Ardından sirkeyi, soya sosunu, pekmezi ve demirhindiyi bir tencereye boşaltın Tülbentten hazırladığınız baharat bohçasını da içine atarak 45 dakika kısık ateşte pişirin. Sosunuz pişerken tuzu, köriyi, ançuezi ve suyu ilave edin . Sos piştikten sonra karışımı 2 hafta boyunca buz dolabında bekletin. Sonrasında baharat bohçasını çıkarın ve sosunuzu şişeye aktarın. Afiyet olsun 🙂