Tekirdağ Köfte’si nedir?

Trakya Bölgesi’nde en meşhur köfte Tekirdağ köftesidir. Bunda Tekirdağlı girişimcilerin rolü büyüktür. Marka tescilli, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış Tekirdağ köftesinin lezzetinin altında etin kalitesinden seçimine, hazırlanmasından pişirilmesine kadar takip edilen titiz süreç yatmaktadır.

Köftesi yapılacak hayvanın eti, sinir kalmayacak şekilde önce parça ete dönüştürülür, ekmek, soğan ve sarımsaklar parça etle birlikte kıyma makinesinden geçirilir. Makineden geçirme işlemi bir kaç defa tekrarlanır. Yoğurma kabına alınan kıymaya kimyon, tuz, karabiber haricinde baharat konulmaz. Kıyma bir süre dinlenmeye alınır, şekil verildikten sonra mümkünse odun ateşinde pişirilir.

Köftenin kendine has yumuşak ve elastiki bir yapısı vardır. Servis edilirken yanına genellikle piyaz, acı sos ve ızgara edilmiş yeşil sivri biber konulur.

Yapılışı

0/0 adımlar
  1. Kıymayı bir kaba alın,bayat ekmekleri ve baharatları da ekleyin 5 dakika yoğurun.
  2. Daha sonra soğan ve sarımsağı rendenin ince kısmıyla rendeleyin. İçine ilave edin. Tekrar yoğurmaya devam edin. Not:Soğanın suyunu süzüyoruz.
  3. Son olarak içine yumurtayı, irmiği ve karbonatı da ekleyin ve tekrar 10 dakika kadar yoğurmaya devam edin.
  4. Ara ara elinizi soğuk suyla ıslatabilirsiniz. Buzlu su kullanan şefler olduğu da bilinmekte. Kıymanın yapışmasını engeller.
  5. Kıymanın yağı yapışmasın diye kıymayı yoğurdunuz kabın içine 30-40 kere çarpın. Malzemelerin bütünleşmesini sağlar.
  6. Hazırladığımız harmanının üzerine streç film kaplayın.Hava ile teması kesilsin.Ardından buzdolabında en az bir gün dinlenmeye bırakın.
  7. Ertesi gün harmanı biraz yoğurup, ince ince şekillendiriyoruz. Tekirdağ’da ustalar genelde 16 gr ile 20 gr arasında köfteler üretiyorlar.
  8. Tava da yada ızgarada pişirilir ve sıcak servis edilir. Unutmamalıdır ki Tekirdağ Köftesi en güzel mangal ateşinde olur. Afiyet olsun…