Yapılışı

0/0 adımlar
  1. Yarım kilo dana etini “Ben özellikle köfte için kaburga tercih ediyorum” ve kuzu etini “kuzunun da döşünü” kasabınızda 5’lik aynada tek çekim yaptırın. 5’lik ayna da etleriniz iri kalacaktır. Arzu eden ardından 3.5’luk aynadan da çektirebilir.
  2. Soğanlarımızı bir kabın içine rendeleyelim. Tülbent ile suyunu süzdürelim. Soğanın suyu etimizi karartacaktır. Kullanmamaya özen gösterelim.
  3. Sarımsaklarımızı istersek ince ince doğrayalım ya da rendeden geçirelim.
  4. Ardından kıymamızı rahat yağurabileceğimiz bir kabın içerisine alalım. Üzerine suyu süzülen soğan, sarımsak, karabiber, kekik ve tuzumuzu ekleyelim.
  5. Malzemelerin homojen yapıya sahip olması için en az 10 dk yoğuralım. Yoğurma esnasında yanımızda buzlu bir su bulundurursak ellerimizi arada soğutur. Kıyma harmanımızın ısınmasına engel olabiliriz.
  6. İyice yoğurduğumuz harmanımızı dinlenmesi için üzerini streçle kapatabileceğimiz bir kaba alıp, buzdolabında en az 2 saat dinlendirelim.
  7. Dinlendirme işleminin ardından satır köftelerimizi 100 gr gelecek boyutta hamburger köftesi formunda şekillendirelim.Kare şeklinde de formlayabilirsiniz.
  8. İster tavada az sıvı yağ kullanarak, istersek de odun kömüründe mangalda sevdiklerinize pişirin.

Not : Kuzu eti köfteye yumuşaklık ve lezzet katmak amaçlı tarifte bulunmaktadır. Kokusundan rahatsız olacağını düşünenler kuzu eti yerine aynı oranda dana eti ilavesiyle de tarifi deneyebilirler. Satır köfte genellikle et tadının daha yoğun damakta hissedildiği, baharatının diğer köftelere oranla daha az olduğu bir köfte çeşididir. Bence köfte sanatında en önemli konu, sizin kendi damak tadınızda olan köfteyi üretmektir.Baharat oranı ve özellikle sarımsak miktarı sizin zevkinize göre belirlenmelidir.Baharat oranları ve etin kalitesi lezzetli köfte yapma konusunda en önemli etkenlerden biridir.

Afiyet olsun.