Saray Tatlısı nasıl yapılır ?

Saray tatlısı “muhallebisi” yapmanın püf noktaları nelerdir ?

Yapılışı

0/0 adımlar
 1. Tenceremize 1 litre sütü alalım.
 2. İçerisine unumuzu ve şekeri ilave edelim.
 3. Karıştıralım.
 4. Tencereyi orta ateşe alalım. İstediğiniz kıvama gelene kadar pişirelim. 10 dk pişirdiğimizde kıvam alıyor.
 5. Tenceremizi ateşten alalım.
 6. İçerisine vanilyamızı ekleyip karıştıralım.
 7. 1 yemek kaşığı tereyağımızı da ekleyip, karıştırmaya devam edelim.
 8. Daha homojen bir yapı isteyenler blenderdan geçirebilirler.
 9. Kalıp olarak istediğiniz bardak yada fincanlara doldurun.
 10. Oda sıcaklığına geldiğinde ağızlarını streçle kapatıp, en az üç saat buzdolabında bekletin.
 11. Sunum için dolaptan çıkarttığınız muhallebilerinizi kalıplarından çıkarın.
 12. Bardak kullananlar ikiye bölüp, fincan kullananlar direk Hindistan cevizine batırıp muhallebinin dışını kaplayabilirler.
 13. Çikolatalarımızı da eritip, Hindistan cevizi ile kapladığımız muhallebilerimizin üzerinde gezdirebilirler. 

Afiyet olsun

Püf noktaları : Unumuzu süte ilave ederken süzgeç kullanırsak, topaklanmayı önleyebiliriz. Unutmayın; Pişirme süresi sizin istediğiniz kıvama göre değişebilir. Şeker yerine aynı oranda pekmez ile de denenebilir. Kullanacağımız kalıpları su ile durularsak kalıptan muhallebilerimiz daha kolay çıkacaktır. Hindistan cevizi yerine fındık kırığı da kullanabilirsiniz. Çikolata sosunuzun üzerine Antep fıstığı da kolaysanız farklı bir lezzet ile buluşabilirsiniz.

 • 3904222{-}Kolayca yapabileceğiniz| 4007871{-} dilediğiniz lezzetlerle süsleyebileceğiniz enfes bir tatlı.| 4846074{-}Saray tatlısı yada saray muhallebisi diye adlandırılan| 494469{-} kolay ve lezzetli bir tatlı|
 • 10
 • 20
 • Türk Mutfağı
 • Tenceremize 1 litre sütü alalım. İçerisine unumuzu ve şekeri ilave edelim. Karıştıralım. Tencereyi orta ateşe alalım. İstediğiniz kıvama gelene kadar pişirelim. 10 dk pişirdiğimizde kıvam alıyor. Tenceremizi ateşten alalım. İçerisine vanilyamızı ekleyip karıştıralım. 1 yemek kaşığı tereyağımızı da ekleyip, karıştırmaya devam edelim. Daha homojen bir yapı isteyenler blenderdan geçirebilirler. Kalıp olarak istediğiniz bardak yada fincanlara doldurun. Oda sıcaklığına geldiğinde ağızlarını streçle kapatıp, en az üç saat buzdolabında bekletin. Sunum için dolaptan çıkarttığınız muhallebilerinizi kalıplarından çıkarın. Bardak kullananlar ikiye bölüp, fincan kullananlar direk Hindistan cevizine batırıp muhallebinin dışını kaplayabilirler. Çikolatalarımızı da eritip, Hindistan cevizi ile kapladığımız muhallebilerimizin üzerinde gezdirebilirler. Afiyet olsun. Püf noktaları : Unumuzu süte ilave ederken süzgeç kullanırsak, topaklanmayı önleyebiliriz. Unutmayın; Pişirme süresi sizin istediğiniz kıvama göre değişebilir. Şeker yerine aynı oranda pekmez ile de denenebilir. Kullanacağımız kalıpları su ile durularsak kalıptan muhallebilerimiz daha kolay çıkacaktır. Hindistan cevizi yerine fındık kırığı da kullanabilirsiniz. Çikolata sosunuzun üzerine Antep fıstığı da kolaysanız farklı bir lezzet ile buluşabilirsiniz.