Pesto sos nedir ?

Pesto, ezilmiş fesleğen ve Sarımsak ile tuz, çam fıstığı, permesan peyniri ve zeytin yağı karışımından elde edilen bir sostur.

Çam fıstığı, fesleğen ve parmesan peyniri içeriği ile leziz mi leziz yeşil sosların başında gelen pesto sos, kızarmış ekmek diliminin yanı sıra makarnadan et tariflerine kadar pek çok yemekle oldukça uyumludur.

En çok makarnalara eşlik eden Pesto Sos, sanıldığının aksine sadece İtalyan mutfağında değil makarna pişirilen tüm dünya mutfaklarında kullanılmaktadır.Pesto sos ile beraber krema,mantar ve tavuk gibi diğer lezzetlerle de makarnaya eşlik etmektedir.

İtalyan mutfağında makarna ve pesto sos ile birlikte bunlara eşlik eden diğer lezzetlerle sunulduğunda ana yemek olarak kabul görmektedir.

Pesto sos, atıştırmalık olarak kızarmış ekmek ile birlikte damakta enfes bir tat bırakır.Kızarmış ekmekle tercih edilen yegane soslardan biridir.

Pesto sos, makarna ve aperatiflerin yanı sıra kahvaltılarda da sıklıkla tüketilir.Sarımsaklı ekmek ve peynir ile uyumlu bir üçlü olarak değerlendirilen bu ferahlatıcı sos, ayrıca sandviçlerin arasında da kendine yer bulmaktadır.

Et yemeklerinde kullanılan sos, etin daha rahat yenmesini sağlamaktadır. En çok beyaz et pişirimlerinde, iç harç olarak lezzet amaçlı kullanılan pesto sos, kırmızı et yemeklerinde ise muhteşem ikili mantar ve kremaya eşlik etmektedir.

Ayrıca pizzalarda ve hamur işlerinde de tercih edilen pesto sos, muhteşem kokusu ile damağımızda yerini bulmaktadır.

Pesto sosu kolay ve kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Sosu uzun süre muhafaza etmek ve taze tutmak oldukça basit. Satın aldığımız hazır soslar yerine bu sos mutlaka buzdolaplarımızda bulunmalı.

 

Yapılışı

0/0 adımlar
  1. Fesleğenleri yaprak yaprak ayırın. Bol su ile yıkayın. Süzerek kurutun ve ince ince doğrayın.
  2. Çam fıstıklarını daha kıtır olması adına yağsız tavada istediğiniz oranda kavurun.
  3. Parmesan peynirini kullanabileceğiniz en ince rende ile rendeleyin.
  4.  Sarımsakları özenle ayıklayın. Tuzunu ilave ederek havanda iyice ezin.
  5. Sarımsakları,fıstıkları ve fesleğenleri mutfak robotunda püre haline getirin.
  6. Üzerine parmesan peyniri ve zeytinyağını ilave edin ve karıştırmaya devam edin.Afiyet olsun…

Not: Tarifimiz bir kavanozdur. Ufak kavanozlara porsiyonluk paylaştırmak, kullanım açısından rahatlık kazandırmaktadır.

Not: Fesleğenin daha çok lezzet vermesini ve sos içinde daha da baskın olmasını isterseniz, mutfak robotundan önce tüm malzemeyi havanda dövün. Böylece sosunuz daha yoğun bir fesleğen aromasına kavuşacaktır.

Hazır durumda olan pesto sosu, yemek hazırlamaya vakit olmadığında bile domates, peynir, ekmek dilimi üzerinde sakınmadan kullanmak üzere buzdolabında saklayın. Sevdiklerinizle paylaşın