Oruk nasıl yapılır ?

Lezzetli oruk “içli köfte tarifi”

İçli köfteye benzemesine rağmen, içli köfteden farklı olarak dış malzemesinde bulgurla beraber patates kullanılan ve kızartılarak servis edilen bir yemektir.

Restoranlarda sıklıkla başlangıçlar ve aperatif bölümünde yer bulan içli köfte benzeri ürünün yapımı maharet ve emek ister.

Kısacası emeğin ve kaliteli malzemenin konuştuğu bir içli köfte çeşididir Oruk…

En büyük özelliği ise hamuruna konulan dövülmüş ettir.

Yapılışı

0/0 adımlar
 1. Bulgurunuzu yoğurma tepsisin içine alın ve üzerine 1 su bardağı kadar sıcak su ekleyin. Şişmesi için üzerini örterek bir kenara alın.
 2. Soğanların kabuklarını soyarak minik küpler halinde doğrayın.
 3. Orta boy bir tavanın içine zeytinyağı, salça ve soğanları alın. Soğanlar hafif pembeleşene kadar kavurun.
 4. Pembeleşen soğanlarınızın üzerine kıymayı ilave edin ve kavurun.
 5. Kıymalar piştiğinde son olarak baharat ve tuzunu ilave edip, dinlenmesi için kenara alın. Dinlendikten sonra maydanozları ince ince kıyın ve harcın içine ekleyin.
 6. Bir kabın için su koyun. Şişmeye bıraktığınız bulgurun üzerine dövülmüş et hariç tüm malzemeleri ilave edin ve arada ellerinizi ıslatarak köftenin hamurunu yoğurun.
 7. Yavaş yavaş kıvam alan köfte hamurunun içine dövülmüş eti ilave edin ve iyice yoğurun.
 8. Hamurunuzdan dilediğiniz büyüklükte parçalar koparın. Ortası kısmından başlayarak köftenizin içinizi parmağınızla oymaya başlayın.
 9. Uzun bir oruk şekli elde ettiğinizde köftelerinizin içlerini soğumaya bıraktığınız iç harç ile doldurun.
 10. Tüm hamura aynı işlemi tekrar edin. Oruklarınızı bir tepsiye dizin ve dolapta 1 saat dinlendirin.
 11. Derin bir tencerenin içerisine sıvı yağı alın ve kızdırın.
 12. Dolapta dinlenmeye bıraktığınız orukları yavaşça kızgın yağın içerisine atın ve kızartın.
 13. Kızaran orukları kağıt havlu serili bir tabağın içerisine aktarın ve fazla yağdan arınmalarını sağlayın.
 14. Oruklarınız servise hazır. Keyifle, afiyetle tüketin. 🙂

 • 60
 • 90
 • TÜRK MUTFAĞI
 • Oruk nasıl yapılır ? Lezzetli oruk "içli köfte tarifi" İçli köfteye benzemesine rağmen, içli köfteden farklı olarak dış malzemesinde bulgurla beraber patates kullanılan ve kızartılarak servis edilen bir yemektir.  Restoranlarda sıklıkla başlangıçlar ve aperatif bölümünde yer bulan içli köfte benzeri ürünün yapımı maharet ve emek ister. Kısacası emeğin ve kaliteli malzemenin konuştuğu bir içli köfte çeşididir Oruk… En büyük özelliği ise hamuruna konulan dövülmüş ettir. Bulgurunuzu yoğurma tepsisin içine alın ve üzerine 1 su bardağı kadar sıcak su ekleyin. Şişmesi için üzerini örterek bir kenara alın. Soğanların kabuklarını soyarak minik küpler halinde doğrayın. Orta boy bir tavanın içine zeytinyağı, salça ve soğanları alın. Soğanlar hafif pembeleşene kadar kavurun. Pembeleşen soğanlarınızın üzerine kıymayı ilave edin ve kavurun. Kıymalar piştiğinde son olarak baharat ve tuzunu ilave edip, dinlenmesi için kenara alın. Dinlendikten sonra maydanozları ince ince kıyın ve harcın içine ekleyin. Bir kabın için su koyun. Şişmeye bıraktığınız bulgurun üzerine dövülmüş et hariç tüm malzemeleri ilave edin ve arada ellerinizi ıslatarak köftenin hamurunu yoğurun. Yavaş yavaş kıvam alan köfte hamurunun içine dövülmüş eti ilave edin ve iyice yoğurun. Hamurunuzdan dilediğiniz büyüklükte parçalar koparın. Ortası kısmından başlayarak köftenizin içinizi parmağınızla oymaya başlayın. Uzun bir oruk şekli elde ettiğinizde köftelerinizin içlerini soğumaya bıraktığınız iç harç ile doldurun. Tüm hamura aynı işlemi tekrar edin. Oruklarınızı bir tepsiye dizin ve dolapta 1 saat dinlendirin. Derin bir tencerenin içerisine sıvı yağı alın ve kızdırın. Dolapta dinlenmeye bıraktığınız orukları yavaşça kızgın yağın içerisine atın ve kızartın. Kızaran orukları kağıt havlu serili bir tabağın içerisine aktarın ve fazla yağdan arınmalarını sağlayın. Oruklarınız servise hazır. Keyifle, afiyetle tüketin. 🙂