Havuç Tarator nasıl yapılır ?

Havuç Tarator Tarifinin Püf Noktası

Havuç taratorun içine isterseniz kırmızı toz biber atabilirsiniz. Acı sevenler pul biberle kendi damak tatlarını yakalayabilirler.Ceviz oranını kendi sevdiğim oranda yazdım. İsteyen cevizi arttırabilir. Bazı tariflerde maydanoz da kullanıyorlar. Ben çok sevmediğim için kullanmıyorum. Arzu eden taze baharatlarda kullanabilirler. Unutmayın en güzel tarif sizin sevdiğiniz tariftir.

 

Yapılışı

0/0 adımlar
  1. Havuçlarını yıkayın, süzün ve rendeleyin. Rendenin boyutu size kalmış. Kimi insan çok ufak taneli seviyor. Bazıları da daha iri havuç parçalarını seviyor.
  2. Rendelediğiniz havuçları bir tavaya alın.
  3. Zeytinyağıyla beraber orta ateşte, yumuşayıncaya kadar kavurun. Soğumaya alın.
  4.  Sarımsaklarınızı rendeleyin. Dövebilirsinizde, suyunu salması daha da lezzetli oluyor.
  5. Ceviz içlerini rondodan geçirin. Boyutu size kalmış bir konu.
  6. Bir kaba yoğurt, süzme yoğurt, rendelediğimiz havuçlar, sarımsak ve ceviz içlerini koyun.
  7.  Güzelce karıştırın.
  8. Karışımı servis tabağına alın. Zeytinyağı ve taze nane ile süsleyin

  • Havuç Tarator Tarifinin Püf Noktası Havuç taratorun içine isterseniz kırmızı toz biber atabilirsiniz. Acı sevenler pul biberle kendi damak tatlarını yakalayabilirler.Ceviz oranını kendi sevdiğim oranda yazdım. İsteyen cevizi arttırabilir. Bazı tariflerde maydanoz da kullanıyorlar. Ben çok sevmediğim için kullanmıyorum. Arzu eden taze baharatlarda kullanabilirler. Unutmayın en güzel tarif sizin sevdiğiniz tariftir. Havuç Tarator Tarifi Nasıl Yapılır? Havuçlarını yıkayın, süzün ve rendeleyin. Rendenin boyutu size kalmış. Kimi insan çok ufak taneli seviyor. Bazıları da daha iri havuç parçalarını seviyor. Rendelediğiniz havuçları bir tavaya alın. Zeytinyağıyla beraber orta ateşte, yumuşayıncaya kadar kavurun. Soğumaya alın. Sarımsaklarınızı rendeleyin. Dövebilirsinizde, suyunu salması daha da lezzetli oluyor. Ceviz içlerini rondodan geçirin. Boyutu size kalmış bir konu. Bir kaba yoğurt, süzme yoğurt, rendelediğimiz havuçlar, sarımsak ve ceviz içlerini koyun. Güzelce karıştırın. Karışımı servis tabağına alın. Zeytinyağı ve taze nane ile süsleyin.