Hatay’ın Meşhur Biberli Ekmek Tarifi nasıl yapılır ?

Biberli Ekmek nasıl yapılır ?

 1. Biberli Ekmek Tarifinin Püf Noktası: Acı olmasını istemiyorsanız, acı biber ve biber salçası eklerken cimri olun. Hamura mayalanması için yeteri kadar zaman tanıyın.
 2. Biberli Ekmek Tarifinin Pişirme Önerisi: Pişerken kontrol edin, üst tepsidekiler daha hızlı pişebiliyor.
 3. Biberli Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır

Yapılışı

0/0 adımlar
 1. Önce hamuru yaparak başlayın. Hafif ılık süt, maya ve şekeri bir kapta karıştırın.
 2. Diğer hamur malzemelerini bir kaba alıp, mayalı karışımı yavaş yavaş yedirerek yoğurun. Ele yapışmayan ama yumuşak bir hamur olmalı.
 3. Kıvama gelen hamuru üzerini örterek bir kenara alın. En az 2 katına çıkmalı. 1 saat kadar dinlenmeli.
 4. Bu arada, susam dışındaki bütün iç harç malzemelerini bir rondoya atarak iyice parçalayın ve birbirine karıştırın.
 5. İç harç bir sürmelik kıvamına geldikten sonra içine susamı da atıp kaşıkla karıştırın.
 6. Fırını 190 derecede ısıtın.
 7. Mayalanan hamurdan cevizden büyük, mandalinadan küçük parçalar koparın. Elinizi, tezgahı ve merdaneyi unlayarak, fındık lahmacundan daha büyük boyutta olacak şekilde açın.
 8. Her açtığınız hamuru, yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin.
 9. Üzerlerine bol miktarda iç harçtan koyun ve yayın.
 10. Önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin.

 • 8908663{-}Bu lezzetle tanışmayan kimse kalmamalı: Biberli ekmek|
 • 120
 • 20
 • TÜRK MUTFAĞI
 • Biberli Ekmek Tarifinin Püf Noktası:Acı olmasını istemiyorsanız, acı biber ve biber salçası eklerken cimri olun. Hamura mayalanması için yeteri kadar zaman tanıyın. Biberli Ekmek Tarifinin Pişirme Önerisi:Pişerken kontrol edin, üst tepsidekiler daha hızlı pişebiliyor. Biberli Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır?: Önce hamuru yaparak başlayın. Hafif ılık süt, maya ve şekeri bir kapta karıştırın. Diğer hamur malzemelerini bir kaba alıp, mayalı karışımı yavaş yavaş yedirerek yoğurun. Ele yapışmayan ama yumuşak bir hamur olmalı. Kıvama gelen hamuru üzerini örterek bir kenara alın. En az 2 katına çıkmalı. 1 saat kadar dinlenmeli. Bu arada, susam dışındaki bütün iç harç malzemelerini bir rondoya atarak iyice parçalayın ve birbirine karıştırın. İç harç bir sürmelik kıvamına geldikten sonra içine susamı da atıp kaşıkla karıştırın. Fırını 190 derecede ısıtın. Mayalanan hamurdan cevizden büyük, mandalinadan küçük parçalar koparın. Elinizi, tezgahı ve merdaneyi unlayarak, fındık lahmacundan daha büyük boyutta olacak şekilde açın. Her açtığınız hamuru, yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirin. Üzerlerine bol miktarda iç harçtan koyun ve yayın. Önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin.