Deniz börülcesi nasıl yapılır?

Balıkçılarda sıklıkla rastladığımız bu mezeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Ege mutfağında meşhur olan bu lezzet genellikle balık restoranlarının menülerinde yeralmakta.
Deniz börülcesinin bulunması biraz zor olsa da mezesini yapması bir o kadar kolay. Börülcelerin yıkanıp, haşlanması ve orta kısmındaki kılçığın temizlenmesi. El becerinize göre yapım süresi belli olan bu lezzeti, istediğiniz oranda haşlayarak kendi damak tadınızda hazırlayabilirsiniz. Haşlanan börülceleri soğuk sudan geçirerek rengini kaybetmesini önlemeniz gerekir.
Börülceleri tek tek kılçıklarından ayırdıktan sonra,limon, zeytinyağ , sarımsak işte nefis mezeniz hazır.
Öncelikle balık sofralarınıza renk ve lezzet katacak enfes bir mezedir deniz börülcesi. Deniz börülcesi her yerde satılmıyor ne yazık ki. Börülce satan bir yer gördüğünüzde kesinlikle almadan geçmeyin. Pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.

Yapılışı

0/0 adımlar
 1. Deniz börülcelerinin kök kısımları kesin ve güzelce ayıklayın.
 2. Börülceleri bol suyla tıkayın. Kaynatmak için bir tencereye alın.
 3. Üzerleri örtülecek kadar su koyun.Deniz börülceleri yumuşayana kadar pişirin.
 4. Suyunu süzün. Soğuk sudan geçirin.
 5. Tek tek tüm börülcelerin kılçıklarını ayıklayın.
 6. Sarımsaklarınızı ince ince doğrayın.
 7. Zeytinyağını, sarımsaklarını ve limon suyunu bir kapta harmanlayın.
 8. Özenle açıkladığınız Deniz börülcelerini bir servis edeceğiniz bir kaseye alarak limon, ezilmiş sarımsak ve yağını ekleyip güzelce karıştırın
 9. Dolapta 1 saat beklettikten sonra sofranızda servis edin.

Afiyet olsun

 

 

 • 589696{-}Balık sofralarına renk ve lezzet katan meze :)|
 • 20
 • 30
 • Ege Mutfağı
 • Deniz börülcelerinin kök kısımları kesin ve güzelce ayıklayın. Börülceleri bol suyla tıkayın. Kaynatmak için bir tencereye alın. Üzerleri örtülecek kadar su koyun.Deniz börülceleri yumuşayana kadar pişirin. Suyunu süzün. Soğuk sudan geçirin. Tek tek tüm börülcelerin kılçıklarını ayıklayın. Sarımsaklarınızı ince ince doğrayın. Zeytinyağını, sarımsaklarını ve limon suyunu bir kapta harmanlayın. Özenle açıkladığınız Deniz börülcelerini bir servis edeceğiniz bir kaseye alarak limon, ezilmiş sarımsak ve yağını ekleyip güzelce karıştırın Dolapta 1 saat beklettikten sonra sofranızda servis edin. Afiyet olsun. Deniz börülcesi nasıl yapılır? Balıkçılarda sıklıkla rastladığımız bu mezeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Ege mutfağında meşhur olan bu lezzet genellikle balık restoranlarının menülerinde yeralmakta. Deniz börülcesinin bulunması biraz zor olsa da mezesini yapması bir o kadar kolay. Börülcelerin yıkanıp, haşlanması ve orta kısmındaki kılçığın temizlenmesi. El becerinize göre yapım süresi belli olan bu lezzeti, istediğiniz oranda haşlayarak kendi damak tadınızda hazırlayabilirsiniz. Haşlanan börülceleri soğuk sudan geçirerek rengini kaybetmesini önlemeniz gerekir. Börülceleri tek tek kılçıklarından ayırdıktan sonra,limon, zeytinyağ , sarımsak işte nefis mezeniz hazır. Öncelikle balık sofralarınıza renk ve lezzet katacak enfes bir mezedir deniz börülcesi. Deniz börülcesi her yerde satılmıyor ne yazık ki. Börülce satan bir yer gördüğünüzde kesinlikle almadan geçmeyin. Pişman olmayacaksınız. Afiyet olsun.