Amerika kıtasının en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır, Meksika.

10.000’li yıllara kadar dayanır, bu topraklar üzerinde yaşayan insan toplulukları.Bölgedeki ilk medeniyet olan Olmekler’İn izlerine ise MÖ 1500’lü yıllardan itibaren rastlanmaya başlanır.

Kısacası eskidir bu toprakların hatıraları da mutfakları da.

Meksika toprakları, Amerika kıtasındaki sömürge rezilliği başladığında, 1519 yılında İspanyollar tarafından işgal edilmiş ve bölgedeki ilk İspanyol kolonileri kurulmuştur. Sömürgecilikten, soykırımlardan, köklü medeniyetlerden kalan eserlere verilen zararlardan, talan edilen şehirlerden bahsetmeyeceğim elbette, mutfak yazacağım bugün sizlere…

Kabaca söylemek gerekirse bölgede yaşayan eski yerlilerle İspanyollar, Fransızlar ,Araplar ve Karayip mutfaklarının etkileri altında kalmıştır Meksika mutfağı.

Binlerce yıl öncesine dayanan Meksika mutfağı Aztekler’in, Zapotekler’in, Otomiler’in Mayalar’ın mutfağıyla Amerika’nın keşfinden sonra bölgeye gelen İspanyol kolonilerinin mutfak kültürlerinin birleşmesi ile daha da zenginleşmiştir.

Meksika mutfağı 2010 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yerini almıştır. Listeye girmesinde ki en büyük pay ise Michoacan eyaletinde kadın aşçıların kurduğu kooperatiflerdir.
UNESCO, Meksika yemeklerini yalnız içindeki malzemeleriyle değil, yetiştirilme şekli, kendine has uygulamaları ve adetleri ile ortaya çıkan bir kültür modeli olarak tanımlamıştır.

Meksika’da yemek önemli bir kültürdür.
Meksikalılar Kasım ayının ilk Pazar günü kutladıkları Ölüler Günü’nde, kaybettikleri sevdiklerinin anısına onların en sevdikleri yemekleri yaparlar.Yemek, onların kültüründe hem dini bir olgu hem de felsefi bir boyuta sahiptir.


Ülkemizde olduğu gibi Meksika’da günde 3 öğün yemek yenir. Kahvaltılarda kakao ile mısır unundan yapılan galeta, öğle yemeklerinde ise çorba, pirinç, kızarmış yumurta tüketilir. Sebze ve meyvelerde öğlen yemeklerinin menüsünde sıkça bulunur.Öğlen yemekleri onlar için en önemli öğündür.


Akşam yemekleri öğlen yemeğinin aksine hafif ve sadedir.
Ülkede insanlar tatlı yerine meyveyi tercih ederler.
Mısır ve fasulye Meksika mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alırken, bunların yanı sıra sebze ve meyveler de gerekli ilgiyi görmektedir.

Meksika’da mutfak kültürü ülkenin bölgelerine göre de farklılık gösterir.

Kıyılarda balık ve deniz ürünleri çok tüketilirken, ülkenin güney kesimlerde kümes hayvancılığı gelişmiştir. Dolasıyla güney kesimlerde beyaz et daha çok tüketilir.

Ülkenin kuzeyinde İspanyol ve Arap mutfağının etkisi daha baskınken güneyinde yerli mutfağının özellikleri korunmuştur.

Meksika mutfağında mısır ve fasulyeden sonra en çok domates, armut, pirinç ve balkabağı kullanılmaktadır. Sarımsağı da bu listeye sokabiliriz aslında.

Meksika yemekleri dendiğinde herkesin ilk aklına gelen şey bol baharatlı ve acı lezzetlerdir. Ülkenin çeşitli bölgelerinde farklı lezzetlerde, renk ve yapıda 100 e yakın birer çeşidi yetiştirilmektedir. Biber tüketiminde dünyada ilk sırada yer alan Meksika’da bibersiz yemek hiç yok denecek kadar azdır.

Ülke de sıklıkla pirinç unu ve mısır unundan yapılan hamur işleri tercih edilmektedir.
Yemeklerinde bitkisel yağları tercih ederler ve margarin kesinlikle kullanmazlar.

Meksika’lılar hazır yemek tüketmezler. Böyle bir alışkanlıkları yoktur da denebilir. Bu yüzden günün büyük bir bölümünü mutfakta geçirirler.

Bir çok sos çeşidini barındıran Meksika mutfağı salçalı, biberli, sarımsaklı ve soğanlı sosları ile dünya da tanınmıştır.
Öğlen yemeklerinin vazgeçilmez ürünü olan çorbanın da bir çok çeşidi Meksika’lıların mutfaklarında her gün özenle hazırlanmaktadır.İklim şartlarının ağırlığından olsa gerek dünyada en çok çorba tüketimi Rusya’dadır.Rusya’nın ardından dünyada en fazla çorba tüketimi Meksika’dadır. Meksika’da yaz aylarında soğuk, kış aylarındaysa sıcak çorbalar yapılır.

Birazda Meksika mutfağına ait yemeklerden bahsetmek istiyorum.

Meksika yemeklerine ülkemizde de misafirlerine dünya mutfakları ile hizmet veren restoran menülerinde sıklıkla karşılaşırız.

Buritto tortilla ile yapılan bir dürüm çeşididir. Yapılan dürümün dört tarafı da kapalıdır.İçinde et ya da tavuk ile pirinç ve siyah fasulye bulunur.Elbette baharatlar ve biber.

Bir başka lezzet ise Enchilada. Gevrek mısır unundan yapılan tortilla ile hazırlanır. Tortillanın içine et, tavuk ya da peynir çeşitleri koyulur. İçerisinde tercih edilen ana malzemeye göre soslar değişiklik gösterir.

Meksika mutfağı dendiğinde ilk aklımıza gelen lezzet Fajita. Tortilla yatağında servis edilen et ve sebzelerden hazırlanan bir yemektir.Ülkemizde kafelerin menülerinde dahi Fajita’ya rastlamak mümkün. Hatta ülkemizde tavuklu da yapılmaktadır.

Frijole‘yi başlangıç olarak tüketirler. Çeşit çeşit fasulyelerden hazırlanır.

taco-kapak
Taco

Ülkemizde ekmeği dahil yüksek rakamlara satılan meşhur Taco. İkiye katlanan tortillanın içine et, sebze ve peynir koyularak hazırlanır. İçine koyulan malzemeye göre isimlendirilirler. Ülkemizde sadece Taco üreten restoranlar bile mevcuttur.

Guacamole.

Yancı sos olarak tüketilen ve cipslere eşlik etmesi içinde tercih edilen Guacamole. Dövülmüş olgun avokadoların ezilerek, domates püresi,tuz ve sarımsakla ile hazırlanan bir aperatiftir.Yeşil rengi ve ferahlatan lezzetiyle Fajita türü yemeklere de eşlik eder.

Salsa Sosu

Meksikalıları olmazsa olmaz sosudur Salsa Sosu. Domates, sarımsak, biber, soğan ve kişniş ile hazırlanan, en yaygın sos çeşididir.Meksikalıların buzdolabı raflarında kavanoz kavanoz yerini almaktadır.

Yağlı bir başlangıçtır Nacho.Ülkemizde bu isimde cipsler bulunur. Küp şeklinde ufak parçalarda kesilen mısır tortillasının peynirle buluşarak bitkisel yağ ile kızartılmasıyla hazırlanır. Aperatif olarak tüketilir.

Nacho
Taco


Quesadilla: Tortilla ile hazırlanan bir dürüm çeşididir.Tortilla ekmeğinin yarısına dana etli, tavuklu ya da peynirli karışım serilir. Boşta kalan kısımla örtülür. Genelde üçgen şeklinde 3 parçaya bölünerek servis edilir.

Tamale: Meksikanın en popüler yiyeceklerinden biridir. Muz kabuğuna ya da mısır kabuğuna sarılarak hazırlanır. 3 çeşit Tamele çeşidi vardır. Tavuk etli , dana eti ya da meyveli. Bölgeye göre üllkenin olmazsa olmazı yeşil veya kırmızı biber eklenebilir.

Tortilla: Mısır ve buğday unundan yapılan küçük, yuvarlak yufka şeklinde ekmeklerdir. Ekmek yerine genelde ya galeta ya da tortilla tüketirler.

Meksika kişi başına en çok kola tüketen ülkedir. Amerika’ya yakın oluşu ve pazarlama politikasının da etkisiyle ülkede ciddi bir kola tüketimi sağlanmıştır.

Kakao ve limonata da rağbet görürken tatlı pirinç ve tarçından ürettikleri horchata da tercih edilmektedir. Alkol olarak ise margarita ve TEKİLA. Tekilayı özellikle büyük harflerle yazma gereği duydum. Meksika tekilanın anavatanıdır.
Meksika mutfağından dilim döndüğünce bahsetmeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz….